Sohbet Girişi


* Şifreniz yoksa boş bırakın. ESKİ SÜRÜM İLE BAĞLAN

Masaüstü üzerinden bağlanmak için mIRC Indir.

Ankara İslami Sohbet


Ankara İslami Sohbet

Ankara İslami Sohbet

Ankara Sohbet,Ankara Chat,Ankara İslami Chat,Ankara Dini Sohbet,Ankara Dini Chat,Ankara İslami Sohbet siteleri,Türkiye sohbet chat siteleri olarak Türkiye’de yer alan illerin tamamına hizmetlerimiz ulaşmakta ve yabancı ülkelerin tamamına aynı şekilde hizmetlerimiz bulunmakta,sohbet chat sitesi olarak genel hizmetlerimiz arkadaşlık dostluk muhabbet eğlence ve radyo dinleme sitesi.

Ve sitemiz seviyeli sohbet sitesi olarak Dini sohbet,İslami sohbet ve genel konuların konuşulduğu arkadaşlık sitesi olarak sitede insanların konuşmalarına kısıtlama yapılmamakta her kesin özgürce sohbet ettikleri huzurlu ve güvenilir sohbet chat sitesidir,ve konumuz İslam üzerine olmasından dolayı kısa site tanıtımımız,dan sonra dinimizde güzel ahlak nedir bu konuda bilgiler verelim.

Güzel Ahlak Nasıl Olmalı

Güzel ahlak, ilim ve edep öğrenmekle, iyi insanlarla arkadaşlık etmekle elde edilir. Kötü ahlak da bunun tersidir. Yani cahil kalmak, edepsiz olmak, kötü insanlarla arkadaşlık etmekten hasıl olur.

İyi insan, iyi ahlaklı insan demektir. Dinimiz iyi huylar edinmemizi, kötü huylardan kaçınmamızı emretmektedir.
Güzel ahlaka sahip kimselere gıpta etmek, onlar gibi olmaya gayret etmek gerekir.

Ahlak hakkında İslam âlimleri buyuruyor ki:
Kötü ahlaklı, parçalanmış testiye benzer. Ne yamanır, ne de eskisi gibi çamur olur.”
Her binanın bir temeli vardır. İslam’ın temeli de güzel ahlaktır.”

Kötü ahlak, öyle bir fenalıktır ki, onunla yapılan birçok iyilikler fayda vermez. Güzel ahlak, öyle bir iyiliktir ki, onunla yapılan günahlar bile affa uğrar.”

Yükselen bütün insanlar ancak güzel ahlakları sayesinde yükselmişlerdir.”
Güzel ahlak güler yüzlülük, cömertlik ve kimseyi üzmemek demektir.”

Güzel ahlak, kimseyle çekişmemek ve kimseyi çekiştirmemektir.”
Güzel ahlak, eziyet vermemek ve meşakkatlere katlanmaktır.”
Güzel ahlak, genişlikte ve darlıkta insanları razı etmeye çalışmak demektir
Güzel ahlak, Allah’tan razı olmak demektir. Yani hayrı ve şerri Allah’tan bilmek, nimetlere şükür, belalara sabretmektir.”

Güzel ahlakın en azı, meşakkatlere göğüs germek, yaptığı iyiliklerden karşılık beklememek, bütün insanlara karşı şefkatli olmaktır.”

Güzel ahlak, haramlardan kaçıp helali aramak, diğer insanlarla olduğu gibi aile efradıyla da iyi geçinip onların maişetlerini temin etmektir.”

Güzel ahlak, Yaratanı düşünerek, yaratılanları hoş görmek, onların eziyetlerine sabretmektir.”
Bir müslümana çatık kaşla bakmak haramdır. Güler yüzlü olmayan kimse mümin sıfatlı değildir. Herkese karşı güler yüzlü olmalıdır.

Başkasının kötü ahlakından şikayet eden kimsenin kendisi kötü ahlaklıdır. Başkalarının kötülüklerinden bahsediyorsak, bu kendimizin kötü olduğunun alametidir. Güzel ahlak, eziyetleri sineye çekmektir.

İnsaflı olmak, arkadaşlarının hatasını görmemek, hüsnü zan etmek, suizandan kötü zandan kaçınmak, arkadaşlarının eziyetlerine göğüs germek, onlardan şikayetçi olmamak, hep kendi ayıp ve kusurlarıyla meşgul olmak, kendi nefsini kınamak, güler yüzlü olup, herkesle yumuşak konuşmaktır.
Güzel ahlaklı kimse, edeplidir az konuşur, hatası azdır, gıybet etmez, Allah için sever, Allah için buğzeder, emanete riayet eder, komşu ve arkadaşını korur. Bütün hasletlerin başı ise hayadır.

Allah’tan korkan bir kimse, Onun emirlerini yapmaya, yasaklarından sakınmaya titizlikle çalışır. Hiç kimseye kötülük yapmaz. Kendine kötülük yapanlara sabreder. Yaptığı kusurlara tevbe eder. Sözünün eri olur. Her iyiliği Allah için yapar.

Kimsenin malına, canına, namusuna göz dikmez. Çalışırken, alışveriş ederken, kimsenin hakkını yemez. Herkese iyilik eder. Şüpheli şeylerden kaçınır. Makam sahiplerine, zalimlere yaltaklanmaz. İlim ve ahlak sahiplerine saygı gösterir.

Ankara İslami Sohbet

Ankara İslami Sohbet

Sohbet Girişi İçin Tıkla

 Bir cevap bırakın.

© 2020, Tüm Hakları Saklıdır. Mobil Sohbet Mobil Muhabbet Chat Harbi Sohbet Sohbet Chat Aşkım ChatAşkım